Engaged in Equality

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Engaged in Equality», το οποίο υλοποιείται από το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελέτης Κοινωνικού Φύλου, πραγματοποιήθηκε τον Νοέμβριο ταξίδι στη Φλωρεντία.
Οι εμπλεκόμενοι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε ένα European Learning Forum και οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί σε ένα Mutual Learning Seminar. Βασικά θέματα του συνεδρίου ήταν η ισότητα των φύλων και η πρόληψη της έμφυλης βίας.
Στο συνέδριο συμμετείχαν σχολεία από πέντε χώρες: Ισπανία, Σλοβενία, Ιταλία, Κύπρο και Αυστρία. Την Κύπρο εκπροσώπησαν τρία σχολεία, ανάμεσα στα οποία και το Γυμνάσιο Ακρόπολης.
Το Σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Εκπαιδευτικό κ. Κωνσταντίνα Χατζηδημητρίου και τρεις μαθητές/τριες του Γ΄5, τη Χριστίνα Μαρία Δημητρίου, τον Μιχαήλ Άγγελο Ιωάννου και τη Βερόνικα Φενερίδου.
Η εμπειρία ήταν μοναδική!!!!! Τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι Εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να συναναστραφούν με μαθητές/τριες άλλων χωρών, να ανταλλάξουν ιδέες και να δημιουργήσουν δεσμούς. Επίσης, τους δόθηκε η ευκαιρία να συμμετάσχουν σε καλά δομημένα και ευχάριστα δρώμενα και έτσι μπόρεσαν να εμβαθύνουν στα θέματα πρόληψης της έμφυλης βίας και να ευαισθητοποιηθούν ακόμη περισσότερο σ' αυτά. Ευχαριστούμε θερμά το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελέτης Κοινωνικού Φύλου για την όλη οργάνωση του προγράμματος και του ταξιδιού. Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο αξίζουν σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες μας για την υπομονή που επέδειξαν και την άψογη συνεργασία τους!!!!!