Πρόγραμμα «Οικονομικά για την Επιτυχία»

Στις 30/11/2023, τα τμήματα Γ3 και Γ5 συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Οικονομικά για την Επιτυχία» το οποίο διοργανώνεται από τον οργανισμό Junior Achievement Κύπρου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και με το Σύνδεσμο Τραπεζών Κύπρου.
Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε από δύο εθελοντές, μέντορες, τον κ. Χαράλαμπο Χαραλάμπους της Eurobank και την κ. Ιωάννα Παναγιώτου της Ελληνικής Τράπεζας, τους οποίους ευχαριστούμε ιδιαίτερα!
Οι μαθητές/ τριες είχαν την ευκαιρία να κατανοήσουν την έννοια του οικονομικού εγγραμματισμού μέσα από βασικά θέματα που έτυχαν ανάλυσης, όπως ο προϋπολογισμός, η χρήση πιστωτικών μονάδων και ο οικονομικός κίνδυνος/ρίσκο.
Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, οι μαθητές/τριες μπόρεσαν να διερευνήσουν τις δεξιότητες τους, τα ενδιαφέροντά τους, τις αξίες τους και τον κόσμο της εργασίας για να μπορούν να πάρουν σωστές αποφάσεις σχετικά με το εκπαιδευτικό τους μέλλον, τη σταδιοδρομία τους και τη ζωή τους γενικότερα.