Πρόγραμμα Ομαλής Μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας (Υ.Π.Α.Ν.), έχει θέσει ως μια σημαντική προτεραιότητα των πολιτικών του την ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Αυτό, γιατί η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο συνιστά μία σημαντική αλλαγή στη μαθητική πορεία των παιδιών, στο πλαίσιο της οποίας καλούνται, όχι μόνο να προσαρμοστούν σε ένα νέο σχολικό περιβάλλον, αλλά και να διαχειριστούν μία σειρά από συναισθηματικά, κοινωνικά και εκπαιδευτικά ζητήματα που προκύπτουν.
Έτσι στο πλαίσιο του Προγράμματος Ομαλής Μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο Γυμνάσιό μας από τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης των γειτονικών Δημοτικών Σχολείων, ως εξής: Δημοτικό Σχολείο Περνέρα την Τετάρτη, 10 Απριλίου 2024, Δημοτικό Σχολείο «Πεύκιος Γεωργιάδης», 12 Απριλίου 2024 και Δημοτικό Σχολείο Αγίων Ομολογητών την Τρίτη, 16 Απριλίου.
Το πρόγραμμα που ετοιμάστηκε ειδικά για τους μαθητές και τις μαθήτριες, που τον Σεπτέμβριο θα είναι γυμνασιόπαιδα, περιελάμβανε καλωσόρισμα από την Διευθύντρια του Σχολείου μας κ. Άντρη Χαραλάμπους και την υπεύθυνη του Προγράμματος, Β.Δ. κ. Παναγιώτα Ηλιάδου. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του Σχολείου και παρακολούθηση μαθημάτων σε τάξεις της Α΄ Γυμνασίου.
Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων απασχολήθηκαν δημιουργικά στην Αίθουσα Πολλαπλής Χρήσης και συνομίλησαν στο τέλος με μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου εκφράζοντας τις εντυπώσεις τους και θέτοντας ερωτήματα.