1η Οκτωβρίου, Επέτειος Ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας

Την 1η Οκτωβρίου εορτάζουμε την επέτειο της ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας, που θεωρείται η πιο σημαντική και καθοριστική εξέλιξη στη σύγχρονη κυπριακή Ιστορία. Η Κυπριακή Δημοκρατία έγινε ανεξάρτητο κράτος, με βάση τις συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου, στις 16 Αυγούστου του 1960, ως αποτέλεσμα του απελευθερωτικού αγώνα της ΕΟΚΑ του 1955-59 εναντίον των Άγγλων και της καθολικής απαίτησης του λαού για ελευθερία. 62 χρόνια μετά, με την ημικατεχόμενη από τα τουρκικά στρατεύματα πατρίδα στην καρδιά και τον νου μας, καλούμαστε να αγωνιστούμε για μία ελεύθερη και επανενωμένη Κύπρο, απαλλαγμένη από κατοχικά στρατεύματα και συρματοπλέγματα διαχωρισμού.

Φέτος, μετά από τα δύο χρόνια της πανδημίας του COVID-19, γιορτάσαμε την επέτειο αυτή με τη λαμπρότητα που της αξίζει. Την Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου 2022, την 4η περίοδο, οι μαθητές/μαθήτριες παρακολούθησαν ένα αφιέρωμα στην Επέτειο της Ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στους σημαντικότερους σταθμούς στην ιστορία της Κύπρου. Η παρουσίαση περιείχε οπτικοακουστικό υλικό με κείμενα και απαγγελίες από μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου μας, βιντεοπροβολές, καθώς και τραγούδι από μουσικό σχήμα του Σχολείου μας. Η εκδήλωση έκλεισε με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

Eπιλογή, Συγγραφή και Διδασκαλία Κειμένων, Επιμέλεια Βιντεοπροβολών και Προγράμματος: κ. Κωνσταντία Κκίμη, Φιλόλογος

Διδασκαλία - Διεύθυνση Χορωδίας: κ. Μαρία Λουκαΐδου, καθηγήτρια Μουσικής

Επιμέλεια Ήχου: κ. Έλενα Ευθυμιάδου, καθηγήτρια Πληροφορικής, Αχιλλέας Παντελή Γ3, Δημήτρης Ιωάννου Γ3, Αρριανός Κυριακίδης Γ2

Επιμέλεια Πινακίδας: κ. Νικολέτα Ερωτοκρίτου, καθηγήτρια Τέχνης