Συμμετοχή επιλεγμένων μαθητών/μαθητριών στην Εικαστική Δράση «Νεολαία-Το μέλλον της Ευρώπης» (Πλατεία Φανερωμένης)

Ο Τομέας Πολιτισμού και Αθλητισμού Μ.Γ.Ε. και η Επιθεώρηση Τέχνης διοργάνωσαν την Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2022 στην Πλατεία Φανερωμένης στη Λευκωσία εικαστική συνάντηση Γυμνασίων Λευκωσίας. Ομάδες μαθητών και μαθητριών με την επίβλεψη των καθηγητών και καθηγητριών του μαθήματος της Τέχνης δημιούργησαν τα δικά τους μοναδικά έργα. Το Σχολείο μας πήρε μέρος στη δράση με έξι μαθητές και μαθήτριες της A' και Β'  τάξης. Τα παιδιά δημιούργησαν το δικό τους έργο εμπνευσμένο από τα νούφαρα του Monet, θέλοντας να αποδώσουν την ηρεμία και τη γαλήνη, που προσφέρει το θέαμα μιας λίμνης με νούφαρα. Τα παιδιά συνόδευε η Καθηγήτρια Τέχνης κ. Νικολέττα Ερωτοκρίτου.