Ενημερωτικές Διαλέξεις στο Πλαίσιο του Διημέρου Επαγγελματικής Ενημέρωσης των Μαθητών/Μαθητριών της Γ' Τάξης

Την Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2022 διοργανώθηκαν στο Σχολείο μας διαλέξεις από επαγγελματίες διαφόρων ειδικοτήτων προς τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ' τάξης. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν εκ των προτέρων τον τομέα που τους ενδιέφερε και να παρακολουθήσουν τις αντίστοιχες παρουσιάσεις επαγγελμάτων. Εκτός από τις δυνατότητες επαγγελματικής σταδιοδρομίας ενημερώθηκαν και για τους μεταγυμνασιακούς κλάδους σπουδών που απαιτείται να ακολουθήσουν για κάθε επάγγελμα. Ανάμεσα σε άλλα, πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις για τα επαγγέλματα του ιατρού, του ψυχολόγου, του αρχιτέκτονα, του ηθοποιού, του δημοσιογράφου, του νομικού και του φυσικοθεραπευτή. Επιπλέον, έγιναν παρουσιάσεις για το μάθημα των Οικονομικών και για τη Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση.