ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΡΟΣ ΠΕΤΡΟΥ ΠΑΠΑΠΟΛΥΒΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ 100 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή και στο πλαίσιο του ειδικού στόχου που έθεσε το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, προσκλήθηκε στο Σχολείο μας ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κύπρου Δρ Πέτρος Παπαπολυβίου, ο οποίος απηύθυνε την Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2022 διάλεξη προς τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης, με θέμα την ιστορία του ελληνισμού της Μικράς Ασίας και τα γεγονότα που οδήγησαν στην καταστροφή και στην προσφυγιά. Ο Δρ Παπαπολυβίου παρουσίασε ενδιαφέρον φωτογραφικό υλικό και τόνισε τα στοιχεία, με τα οποία μπορούμε να ταυτιστούμε ως Κύπριοι.