ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Την Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η 1η Εκπαιδευτική Εκδρομή των μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας.

Η Α' Τάξη επισκέφθηκε τον αρχαιολογικό χώρο της Χοιροκοιτίας. Μετά από ξενάγηση σ’ αυτόν τον εξαιρετικά καλά διατηρημένο οικισμό της Νεολιθικής Εποχής, ο οποίος έχει καταχωριθεί ως Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ, μαθητές και καθηγητές πέρασαν μια ευχάριστη μέρα κοντά στη θάλασσα, στην Ακτή του Κυβερνήτη.

Η Β' Τάξη θαύμασε από κοντά την ξεχωριστή εκκλησία του Αγίου Λαζάρου στη Λάρνακα, που είναι κτισμένη πάνω από τον τάφο του Αγίου, ο οποίος διετέλεσε, κατά την παράδοση, πρώτος Επίσκοπος Κιτίου. Ακολούθως περιδιάβασε στην παραλία Μακένζι.

Η Γ' Τάξη περιηγήθηκε αρχικά στην κρυμμένη μέσα στο εντυπωσιακό ορεινό τοπίο εκκλησία του Αγίου Νικολάου της Στέγης, που έχει καταχωριθεί στη λίστα των μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ. Χάρηκε, στη συνέχεια, τη θαλπωρή του τζακιού στη φιλόξενη Κακοπετριά.