Διαλέξεις «Για ένα Καλύτερο Διαδίκτυο»

Την Τρίτη, 10 και Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2023 είχαμε τιμή να επισκεφθεί το Σχολείο μας ο π. Νικόλαος Δούμας, Καθηγητής Πανεπιστημίου Κύπρου, Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών, PhD, Θεολόγος και Δικανικός Ερευνητής Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, MCT, ENISA Member. Ο π. Νικόλαος, ως άριστος γνώστης των δυνατοτήτων, αλλά και των κινδύνων του διαδικτύου μίλησε σε όλα τα τμήματα της Β’ τάξης και αντάλλαξε μαζί τους σκέψεις για τους κινδύνους που διατρέχουν οι έφηβοι με τη χρήση των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης. Μέσα από συζήτηση, έδωσε στους μαθητές και στις μαθήτριες ευκαιρίες να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντική είναι η ορθή χρήση του διαδικτύου και να ενεργοποιήσουν τους μηχανισμούς της προσωπικής τους ευθύνης και ελευθερίας απέναντι στη διαδικτυακή κοινωνία του 21ου αιώνα.