Παρακολούθηση διάλεξης από την κ. Ρίνα Ρεβάχ, επιζήσασα του Ολοκαυτώματος, από επιλεγμένους/ες μαθητές/μαθήτριες της Γ' τάξης

Την Τρίτη, 7 Φεβρουαρίου 2023 αριθμός μαθητών και μαθητριών από όλα τα τμήματα της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν ομιλία της κυρίας Ρίνα Ρεβάχ, επεζήσασας του Ολοκαυτώματος, η οποία μοιράστηκε τα βιώματά της, που αποτελούν ζωντανό κομμάτι της παγκόσμιας Ιστορίας. Η διάλεξη πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Frederick και διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας. Η Ρίνα Μπαρζιλάι Ρεβάχ βίωσε τη φρίκη των στρατοπέδων συγκέντρωσης και είναι ένα από τα ελάχιστα Εβραιόπουλα της Θεσσαλονίκης που κατάφερε να επιζήσει. Το 4χρονο τότε κορίτσι μαζί με τους γονείς της «φορτώθηκε» στο τελευταίο τρένο γεμάτο Εβραίους, που αναχώρησε από τη Θεσσαλονίκη. Στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Μπέργκεν -Μπλέζεν, όπου έχασαν τη ζωή τους 70 χιλιάδες άνθρωποι, έζησε δύο εφιαλτικά χρόνια και κατάφερε από θαύμα να επιζήσει. Καθηλωμένη στην κουκέτα της, υποσιτισμένη και άρρωστη η μικρή Ρίνα έχει ανεξίτηλα χαραγμένη στη μνήμη μια φρικαλέα ανάμνηση. Η Ρίνα είναι από τα λιγοστά Εβραιόπουλα της Θεσσαλονίκης που κατάφερε να γυρίσει στην πόλη που γεννήθηκε. Υπολογίζεται ότι 12 χιλιάδες παιδιά εβραϊκών οικογενειών χάθηκαν στα ναζιστικά στρατόπεδα του θανάτου.