Διάλεξη στο τμήμα Γ2 με τη δικηγόρο κ. Νικόλ Φινοπούλου με θέμα τον Νομικό Γραμματισμό

Την Τρίτη, 7 Φεβρουαρίου 2023 επισκέφθηκε το Σχολείο μας η δικηγόρος κ. Νικόλ Φινοπούλου, η οποία προθύμως πρόσφερε στους μαθητές και στις μαθήτριες του τμήματος Γ2 μία πολύ ενδιαφέρουσα και διαδραστική διάλεξη για το θέμα του Νομικού Γραμματισμού. Η επισκέψεις αυτές διοργανώνονται με πρωτοβουλία του Παγκύπριου Δικηγορικού Συλλόγου, προς σχολεία που δηλώνουν ενδιαφέρον. Αρχικά, έγινε εισαγωγή στη Νομική Επιστήμη, η οποία ασχολείται με την ερμηνεία και εφαρμογή των κανόνων δικαίου. Έγινε συζήτηση για το τι είναι «δίκαιο» στις μέρες μας, την πειθώ, τα επιχειρήματα και τη δύναμη της έκφρασης στη νομική διαδικασία. Παρουσιάστηκε ακολούθως το επάγγελμα του/της δικηγόρου, το οποίο η προσκεκλημένη μας προσέγγισε περισσότερο ως λειτούργημα, αφού σε μια δημοκρατία ένας/μία δικηγόρος έχει να επιτελέσει το ύψιστο αυτό λειτούργημα που συνδέεται με την εφαρμογή των κανόνων δικαίου που οδηγεί στην εύρυθμη λειτουργία ενός κράτους. Υπερασπίζεται τις ατομικές ελευθερίες και τα δικαιώματα των πολιτών, τη ζωή, την αξιοπρέπεια, συμβουλεύει και υπερασπίζεται τον πολίτη. Παρουσιάστηκε η δικηγορική ύλη, οι βασικές αρχές της δικηγορίας, οι επιλογές απασχόλησης, οι δεξιότητες και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας που πρέπει να έχει ένας/μία δικηγόρος, αλλά και τα εμπόδια στην αποτελεσματικότητά του/της. Τέλος, έγινε αναφορά στο «δοτό» Σύνταγμα της Κυπριακής Δημοκρατίας του 1960 και στο «Δίκαιο της ανάγκης» που εφαρμόζεται μετά τις διακοινοτικές ταραχές του 1963 μέχρι και σήμερα, στο νομικό σύστημα της χώρας, στη διάκριση εξουσιών και στον ρόλο της νομικής υπηρεσίας του κράτους.