Παρακολούθηση Εκπαιδευτικής συναυλίας της Συμφωνικής Ορχήστρας Κύπρου από το τμήμα Β2

Το τμήμα Β2 είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την Τετάρτη, 8 Φεβρουαρίου 2023 εκπαιδευτική συναυλία της Συμφωνικής Ορχήστρας Κύπρου, που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, σε συνεργασία με την Επιθεώρηση Μουσικής της Μέσης Εκπαίδευσης του Υ.Π.Α.Ν. Στη συναυλία παρουσιάστηκε το διήγημα «Ο Σαξοφωνίστας» από το βιβλίο με τίτλο «Των Ημετέρων Άλλων» του Κώστα Λυμπουρή, το οποίο διανθίστηκε μουσικά με γνωστά κλασικά έργα. Οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας είχαν προετοιμαστεί κατάλληλα για την παρακολούθηση της συναυλίας. Διάβασαν το διήγημα, έφτιαξαν κεραμικά εμπνευσμένα από το διήγημα και συμμετείχαν σε δραματοποίηση σκηνής από το διήγημα κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Μουσικής, η οποία βιντεογραφήθηκε και προβλήθηκε κατά τη διάρκεια της συναυλίας. Πέρα από τη μουσική καλλιέργεια και την ευφραντική επίδραση της μουσικής στην ψυχή, οι μαθητές και οι μαθήτριες είδαν ένα εξαίρετο παράδειγμα συνδυασμού της Μουσικής με τη Λογοτεχνία.