Τσικνοπέμπτη

H Τσικνοπέμπτη θεωρείται η μέρα έναρξης της περιόδου προετοιμασίας για τη μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής, που αρχίζει την Καθαρά Δευτέρα και οδηγεί στη χαρά της Αναστάσεως. Όπως σε όλα τα σχολεία, έτσι και στο Σχολείο μας, περάσαμε μία μέρα ευχάριστης απόκλισης από την καθημερινότητα. Ο Σύνδεσμος Γονέων και Κηδεμόνων προσέφερε ανιδιοτελώς τα καθιερωμένα σουβλάκια σε μαθητές/μαθήτριες και σε όλο το προσωπικό του Σχολείου. Μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτικοί βγήκαν από τις τάξεις και ενώθηκαν στους ήχους της μουσικής. Οι καθηγητές/καθηγήτριες της Φυσικής Αγωγής διοργάνωσαν παραδοσιακά παιχνίδια. Μαζί με την τσίκνα, απλώθηκε στον χώρο και στις καρδιές όλων η ευφρόσυνη διάθεση. Οι εκδηλώσεις αυτές συμβάλλουν στην κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών και των μαθητριών και αποτελούν ένα διάλειμμα στην επίπονη προσπάθεια για καθημερινή κατάκτηση των μαθησιακών και προσωπικών στόχων του/της καθενός/καθεμιάς.