Συμμετοχή σε ημερίδα με θέμα: «Σχολεία πιο πράσινα, πιο δημιουργικά και με μικρότερο αποτύπωμα άνθρακα»

Την Τετάρτη, 1η Μαρτίου 2023 επιλεγμένες μαθήτριες της Β΄ τάξης έλαβαν μέρος σε Ημερίδα, που πραγματοποιήθηκε στη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου, συνοδευόμενες από την καθηγήτρια Βιολογίας κ. Χριστίνα Χριστοδούλου. Η Ημερίδα διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υ.Π.Α.Ν. σε συνεργασία με το Έργο AUGE (Advancing Utterly Green Environments), το οποίο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Erasmus+ και συντονίζεται από τη Θεολογική Σχολή Εκκλησίας Κύπρου και την Ορθόδοξο Ακαδημία Κρήτης. Η Ημερίδα πραγματεύτηκε θέματα περιβαλλοντικής διαχείρισης σχολικών μονάδων με αναφορά - μεταξύ άλλων - στον σχεδιασμό, την υλοποίηση και τον εξωραϊσμό κήπων.