Διαλέξη της κλινικής διαιτολόγου κ. Άννας Μιχαήλ με θέμα «Το υγιεινό πρωινό» - Παρασκευή υγιεινού πρωινού γεύματος στο Eργαστήριο Διατροφής

Την Πέμπτη, 9/3/2023 επισκέφθηκε το Σχολείο μας η κλινική διαιτολόγος κ. Άννα Μιχαήλ, η οποία μίλησε στους μαθητές και μαθήτριες του Α4 με θέμα «Το Υγιεινό Πρωινό». Η κ.Μιχαήλ, μέσα από ενδιαφέρουσα διαδραστική παρουσίαση, φωτογραφικό υλικό και συζήτηση, κατέδειξε τον σημαίνοντα ρόλο που διαδραματίζει το υγιεινό πρωινό στην υγεία, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές και μαθήτριες να αντιληφθούν ότι ένα πλήρες πρωινό γεύμα, το οποίο αποτελείται από τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, καλά λιπαρά, βιταμίνες, πολύτιμα μέταλλα, (όπως, ασβέστιο, σίδηρο), φυτικές ίνες και αντιοξειδωτικές ουσίες προσφέρει στον άνθρωπο ενέργεια, για να εκκινήσει τη μέρα του δυναμικά , ενισχύει τη μνήμη, τη συγκέντρωση, τις μαθησιακές επιδόσεις, την ευχάριστη διάθεση και συμβάλει τόσο στη διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους όσο και στην πρόληψη παθήσεων. Μετά το πέρας της διαλέξεως, οι μαθητές και μαθήτριες του Α4 μετέβησαν στην Αίθουσα της Διατροφής, όπου παρασκεύασαν το δικό τους υγιεινό πρωινό, υπό την καθοδήγηση της κ.Ρεβέκκας Γαλανού, καθηγήτριας Οικιακής Οικονομίας.