Παγκόσμια Hμέρα της σταθεράς π

Την Τρίτη, 14 Μαρτίου 2023 γιορτάστηκε στο Σχολείο η Παγκόσμια Ημέρα της Σταθεράς π, μέρα που απευθύνεται κυρίως σε μαθηματικούς και λάτρεις των μαθηματικών. Η ημερομηνία αυτή επιλέχθηκε εξαιτίας της σύμπτωσης της τιμής της σταθεράς π=3,14 με τον τρόπο που αναγράφεται η ημερομηνία αυτή στην Αμερική (3-14). Η ημέρα γιορτάζεται με πάρτι σε πολλές μαθηματικές σχολές του κόσμου, ακριβώς στη 1:59 μετά το μεσημέρι, καθώς το 1,5,9 είναι οι τρεις αριθμοί που ακολουθούν τη σταθερά 3,14 η οποία στην επταψήφια εκδοχή της είναι π=3,14159. Το σύμβολο αυτό καθιερώθηκε από τον Ελβετό μαθηματικό Λέοναρντ Όιλερ (1707-1783) για να εκφράσει το πηλίκο του μήκους της περιφέρειας ενός κύκλου διά της διαμέτρου του κύκλου.
Στο σχολείο μας προσφέρθηκε από τους/τις μαθηματικούς στρογγυλή πίτα λόγω της προφοράς του π στην αγγλική ως pie. Επίσης, ετοιμάστηκε σχετική πληροφοριακή πινακίδα.