Θεατρική Παράσταση «Δεν είμαι bro»

Tην Τρίτη, 7 Μαρτίου 2023 η Θεατρική Ομάδα Intra Portas παρουσίασε σε όλους/όλες τους/τις μαθητές/μαθήτριες της ΄Α' τάξης τη θεατρική παράσταση «Δεν είμαι bro*».
Η παράσταση επικεντρώθηκε στο θέμα του σχολικού εκφοβισμού, το κυνήγι της δημοφιλίας, την αποδοχή και τον ρατσισμό στο σχολείο. Οι δύο ηθοποιοί παρουσίασαν την ιστορία γνωριμίας δύο παιδιών σ’ ένα σχολείο. Είναι η ιστορία του Άρη, που όπως τόσοι και τόσοι έφηβοι, έχει καταφέρει να γίνει «αόρατος», για να μην τον ενοχλεί και να μην τον πληγώνει κανείς. Μέχρι που εμφανίζεται στο σχολείο η Νάγια, η καινούργια μαθήτρια από την Ιταλία. Από εκείνη τη στιγμή ο Άρης, προκειμένου να τραβήξει την προσοχή της Νάγιας, αποφασίζει να υιοθετήσει όλους τους άλλους «ρόλους», πλην του εαυτού του, αποφασίζει να γίνει «bro» και να σταματήσει να είναι πια αόρατος. Αρχίζει να ενοχλεί και να πληγώνει τους πάντες γύρω του (συμμαθητές/συμμαθήτριες, καθηγητές/καθηγήτριες).
Στο τέλος, όμως, ανακαλύπτει πως το να είσαι ο εαυτός σου είναι ό,τι καλύτερο. Στο τέλος της παράστασης ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά με αφορμή τα θέματα που θίγει η παράσταση, που στόχο είχε να τα ευαισθητοποιήσει και να τα αφυπνίσει σε συμπεριφορές εκφοβισμού και ξενοφοβίας.
Το θεατρικό δρώμενο πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Επιτροπής Αγωγής Υγείας και Πρόληψης της Ενδοσχολικής Βίας του Σχολείου.
(*bro: στην γλώσσα των εφήβων σημαίνει μάγκας, αρχηγός, σπουδαίος).
Χορηγός: Σύνδεσμος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ακροπόλεως