ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ 34ους ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΘΕΑΤΡΟΥ

Το Γυμνάσιο Ακροπόλεως, εκτιμώντας την ενασχόληση του ανθρώπου με τον πολιτισμό, συμμετείχε στους 34ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου με το έργο του Δημήτρη Ψαθά «Μαντάμ Σουσού». Τη διασκευή του κειμένου και τη σκηνοθεσία ανέλαβε η καθηγήτρια Αγγλικών κυρία Αντριάνα Κωνσταντίνου. Οι καθηγήτριες Νικολέττα Ερωτοκρίτου Ζαντή και Μαρία Λουκαΐδου επιμελήθηκαν τα σκηνικά, τα κοστούμια και τη μουσική αντίστοιχα. Παιδιά της A', της Β' και της Γ' τάξης ανέλαβαν, όχι μόνο τους ρόλους, αλλά και την τεχνική υποστήριξη της πραγματοποίησης των παραστάσεων, που έγιναν στο Θεατράκι του ΡΙΚ «Ανδρέας Χριστοφίδης».
Τα παιδιά ζυμώθηκαν μέσα σ΄ ένα μαγικό ταξίδι από την πρώτη ανάγνωση του κειμένου και τις πρόβες μέχρι τη μυσταγωγία της σκηνής. Οι τρεις μαθητικές και οι δύο βραδινές παραστάσεις, που δόθηκαν από τις 16 μέχρι τις 18 Μαρτίου 2023 σημείωσαν μεγάλη επιτυχία και απέσπασαν ενθουσιώδες χειροκρότημα από το κοινό. Όσοι έλαβαν μέρος ομολογούν ότι κέρδισαν μια εμπειρία ζωής. Κέρδισαν ψυχαγωγία, αυτοπεποίθηση, γνώσεις, ομαδικότητα, καλλιέργεια ψυχική και πνευματική.
Η Παιδεία πρέπει να προσφέρει ευκαιρίες βιωματικής μάθησης σύμφωνα με τα ταλέντα και τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών και το θέατρο είναι ο καλύτερος τρόπος ολόπλευρης ανάπτυξης του παιδιού. Οι συντελεστές της παράστασης, μικροί και μεγάλοι, έκαναν υπερήφανο το Σχολείο τους, την οικογένειά τους και πάνω απ’ όλα τον εαυτό τους. Γι’ αυτό τους αξίζει ένα μεγάλο «εύγε»!