Διαγωνισμός Gâteau scientifique

Τη Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2023, οι Γιαννικούρη Αλίκη, Παπαδόπουλος Ρωμανός και Πασκούλοβ Λόλα του τμήματος Α1, συνοδευόμενοι από την καθηγήτρια Γαλλικών κ. Σκεύη Τριανταφυλλίδου, έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό Gâteau scientifique (Επιστημονικό Γλυκό), που πραγματοποιήθηκε στο Γαλλοκυπριακό Σχολείο στο πλαίσιο του μήνα Γαλλοφωνίας. Όλες οι ομάδες έπρεπε να κατασκευάσουν ένα γλυκό, το οποίο έπρεπε να έχει θέμα σχετικό με τις Επιστήμες. Η ομάδα του Σχολείου μας, με τη βοήθεια των καθηγητριών Γαλλικών Αθηνάς Κωνσταντινίδου Β.Δ.Α΄ και Σκεύης Τριανταφυλλίδου και της Β.Δ. Βιολογίας Γεωργίας Λοϊζίδου, δημιούργησαν μια τούρτα σε σχήμα Φυτικού Κυττάρου, η οποία άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και απέσπασε το 1ο Βραβείο. Μέσω της αυτής της διαθεματικής δραστηριότητας, οι μαθητές/μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους στα Γαλλικά και στη Βιολογία, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους συναντώντας γαλλόφωνα παιδιά και να αναπτυχθούν ως προσωπικότητες. Στον Διαγωνισμό Gâteau scientifique συμμετείχαν επίσης οι μαθήτριες Λίτου Κωνσταντίνα και Οσιπίδου Κατερίνα του Α2, ως μέλη της Κριτικής Επιτροπής για το επίπεδο της Δημοτικής Εκπαίδευσης.