Ενδοσχολικός Εορτασμός για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Στις 24 Μαρτίου 2023, το Σχολείο γιόρτασε την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, με τη λαμπρότητα που της αξίζει.
Η Επανάσταση των Ελλήνων αποτελεί ύψιστο γεγονός του 19ου αιώνα διότι έγινε παράδειγμα για την ελευθερία κι άλλων λαών. Οι Έλληνες με λιγότερες δυνάμεις έναντι της οθωμανικής αυτοκρατορίας, χωρίς τακτικό στρατό, αλλά με κλεφτοπόλεμο κι ελληνική ψυχή νίκησαν τον βάρβαρο τουρκικό ζυγό. Ενώ οι κυβερνήσεις κατεδίκαζαν την επανάσταση διότι έπληττε τη σταθερότητα στα Βαλκάνια, πλήθος λόγιων ευρωπαίων συγκινήθηκαν από τον αγώνα των Ελλήνων: Σαντορέ ντε Σανταρόζα, Τόμας Γκόρντον, Σάμιουελ Γκρίντλεϊ Χάου, Κάρολος Φαβιέρος, Ερρίκος Δεριγνύ, Λογγίνος Χέυδεν, Σερ Έντουαρντ Κόδριγκτον και πολλοί άλλοι απετέλεσαν το κίνημα του φιλελληνισμού, πολέμησαν και έγραψαν για την Ελλάδα και τον αγώνα των Ελλήνων. Υποστήριξαν την ελευθερία αντί τη σκλαβιά, το φως αντί το σκοτάδι. Αθανάσιος Διάκος, Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Κωνσταντίνος Κανάρης, Ανδρέας Μιαούλης, Οδυσσέας Ανδρούτσος, Γεώργιος Καραϊσκάκης είναι μόνο μερικοί από τους αγωνιστές που ρίχτηκαν με πάθος στον αγώνα για την εθνική παλιγγενεσία. Ανάμεσά τους και η Μαντώ Μαυρογένους και η Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα που δεν άφησαν κανένα στερεότυπο της εποχής τους να τις κρατήσει μακριά από τον αγώνα και έγιναν παραδείγματα Ελληνίδων. Ο απελευθερωτικός αγώνας των Ελλήνων αποτελεί μοναδικό φαινόμενο στην Ιστορία και για έναν ακόμη λόγο, τη φοβερή αναλογία μεταξύ των νεκρών και των απελευθερωμένων: ένα εκατομμύριο ψυχές θυσιάστηκαν για να ελευθερώσουν ένα εκατομμύριο Έλληνες στο νέο μικρό και ερειπωμένο κράτος. Αυτό ας κρατάμε κατά νου καθημερινώς.

«Ως πότε παλληκάρια θα ζούμε στα στενά,
μονάχοι σαν λιοντάρια στς ράχες, στα βουνά.
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.»

Ρήγας Φεραίος, «Ο Θούριος»

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν δημοτικά και άλλα τραγούδια και κείμενα, που αποτύπωσαν τον πόθο των Ελλήνων για ελευθερία από το στόμα του λαού και των λογίων. Ιδιαίτερος λόγος έγινε και στη συνεισφορά της Κύπρου στην επανάσταση και στις σφαγές που υπέστησαν οι Κύπριοι από τους Οθωμανούς.

Επιλογή και Διδασκαλία κειμένων – ποιημάτων και ετοιμασία οπτικοακουστικού υλικού: Μαριλένα Κυριάκου, Σωτηρία Κοζάκου, Μαρία Χριστοδούλου, Φιλόλογοι
Διδασκαλία και Διεύθυνση Χορωδίας και Ορχήστρας: Μάριος Ιωάννου, Διευθυντής του Γυμνασίου Ακροπόλεως, Μαρία Λουκαΐδου και Ιωάννα Αποστόλου, Καθηγήτριες Μουσικής
Εναρμόνιση – Ενορχήστρωση τραγουδιών: Μαρία Λουκαΐδου, Καθηγήτρια Μουσικής Διδασκαλία Χορών: Μαρία Αφαντίτη-Μιλτιάδου, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Φιλοτέχνηση Πινακίδας: Νικολέτα Ερωτοκρίτου-Ζαντή, Καθηγήτρια Τέχνης και μαθητές του Β2
Επιμέλεια ήχου: Έλενα Ευθυμιάδου, Καθηγήτρια Πληροφορικής και ομάδα μαθητών
Τεχνική Επιμέλεια: Χριστάκης Σταύρου, Β.Δ. Πληροφορικής, Χρυσόστομος Χρυσοστόμου, Καθηγητής Πληροφορικής
Σημαιοστολισμός και διαρρύθμιση χώρου: Ελισσαίος Χριστοδούλου, Χριστάκης Χριστοφή, Μαρία Αφαντίτη – Μιλτιάδου, Καθηγητές Φυσικής Αγωγής
Φωτογράφιση: Χριστίνα Χριστοδούλου, Καθηγήτρια Βιολογίας
Επιμέλεια Εκδήλωσης: Σωτηρούλα Κώστα, Β.Δ. Φιλολογικών

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, που συμμετείχαν, καθώς και σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς, που συνέβαλαν με οποιονδήποτε τρόπο στην επιτυχία της εκδήλωσης αυτής.