«Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων»
Επίσκεψη της Υπουργού Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας στο Γυμνάσιο Ακροπόλεως

Η 27η Μαρτίου έχει θεσμοθετηθεί φέτος από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ως «Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων». Κατά την ημέρα αυτή, συγγραφείς και άνθρωποι των γραμμάτων επισκέφθηκαν σχολεία στα 27 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και διάβασαν στους μαθητές και τις μαθήτριες έργα τους. Ακολούθως συζήτησαν μαζί τους.

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων αυτών, το Γυμνάσιο Ακροπόλεως διοργάνωσε σχετική δράση με προσκεκλημένο τον καταξιωμένο ποιητή κύριο Κυριάκο Χαραλαμπίδη. Σ’ αυτή παρευρέθηκαν η Υπουργός Παιδείας, Νεολαίας και Αθλητισμού Δρ Αθηνά Μιχαηλίδου, η Γενική Διευθύντρια της Γενικής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, Νεολαίας, Αθλητισμού και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης κυρία Θέμις Χριστοφίδου, ο Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης Δρ Κυπριανός Λούης, ο Πρόεδρος της Σχολικής Εφορείας Ελληνικών Εκπαιδευτηρίων Λευκωσίας κύριος Νίκος Μεγάλεμος και άλλοι αξιωματούχοι του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας.

Σε χαιρετισμό του ο Διευθυντής του Σχολείου, κύριος Μάριος Ιωάννου, ανέφερε ότι είναι από όλους παραδεκτό πως η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων αποτελεί μια παιδευτική διαδικασία, η οποία συμβάλλει στην πνευματική ευεξία κι ανάπτυξη του ανθρώπου. Τόνισε ότι είναι μεγάλη τιμή για το Γυμνάσιο Ακροπόλεως να φιλοξενεί στο πλαίσιο των δράσεων για την «Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων» τον καταξιωμένο ποιητή Κυριάκο Χαραλαμπίδη, του οποίου το έργο, έχει επηρεάσει καθοριστικά τον πολιτισμό της μικρής μας πατρίδας και τον έχει κατατάξει ανάμεσα στους κυριότερους ποιητές της γενιάς του σε όλο τον Ελληνισμό.

Η Υπουργός Παιδείας Αθλητισμού και Νεολαίας, Δρ Αθηνά Μιχαηλίδου, στον χαιρετισμό της τόνισε, ότι η νέα πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αποτελεί ευκαιρία για τη νέα γενιά, να ανακαλύψει τη μαγεία της λογοτεχνικής κληρονομιάς της Ευρώπης. Παρότρυνε τους μαθητές και τις μαθήτριες να διαβάζουν λογοτεχνικά βιβλία γιατί η λογοτεχνία μπορεί να κάνει τον κόσμο καλύτερο. Αναφερόμενη στον κύριο Κυριάκο Χαραλαμπίδη, είπε ότι αποτελεί εκλεκτό της τέχνης που υπηρετεί, με κυρίαρχη θέση ανάμεσα στους ποιητές της γενιάς του και με ποιητικό έργο που ξεπερνά τα εθνικά όρια και απευθύνεται στον «όπου γης άνθρωπο».

Στον δικό της χαιρετισμό η κυρία Θέμις Χριστοφίδου εξέφρασε αρχικά τη συγκίνηση της γιατί έπειτα από χρόνια επισκέφθηκε το Σχολείο, στο οποίο φοίτησε μετά τον εκτοπισμό της από την Αμμόχωστο. Στη συνέχεια αναφέρθηκε στην αξία της Λογοτεχνίας και στην πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τη θεσμοθέτηση της 27ης Μαρτίου ως «Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων». Τελειώνοντας εξέφρασε την αδυναμία της για τα ποιήματα του ποιητή Κυριάκου Χαραλαμπίδη, μια και η ίδια κατάγεται από την Αμμόχωστο.

Ακολούθως ο ποιητής Κυριάκος Χαραλαμπίδης μίλησε από καρδιάς στους μαθητές και τις μαθήτριες, για τη ζωή και το έργο του. Με λόγο απλό, κατανοητό, παρότρυνε τα παιδιά να διαβάζουν λογοτεχνικά βιβλία, γιατί εκτός όλων των άλλων καλών, οι ίδιοι θα γίνουν πιο οξυδερκείς. Συμβούλευσε με αγάπη τους μαθητές και τις μαθήτριες να αγωνίζονται για να επιτύχουν τους στόχους τους και εξέφρασε την εμπιστοσύνη του προς τους νέους. Τέλος, ο ποιητής Κυριάκος Χαραλαμπίδης, αφού απάντησε σε ερωτήσεις που υποβλήθηκαν από μαθητές και μαθήτριες, απήγγειλε το ποίημα του «Στα στέφανα της κόρης του».