Εορτασμός για την Εθνική Επέτειο της 1ης Απριλίου 1955

Την Παρασκευή, 31 Μαρτίου 2023 το Σχολείο μας τίμησε τους αγωνιστές του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα της Κύπρου. Ο σεμνός αλλά μεστός εορτασμός περιλάμβανε ιστορικό χρονικό του Αγώνα, τραγούδια, ποιήματα, δρώμενα και παραδοσιακούς κυπριακούς χορούς. Η εκδήλωση ζωντάνεψε στο μυαλό και την καρδιά μας τον αγώνα των Ελλήνων της Κύπρου του 1955-59 για λευτεριά κι ένωση με τη Μητέρα Ελλάδα. Το Σχολείο τίμησε τον αγώνα της Ε.Ο.Κ.Α. και των παλικαριών της, που έδωσαν τη ζωή τους για την πατρίδα μας.

Επιλογή και διδασκαλία των κειμένων: Κωνσταντία Κκίμη, Φιλόλογος
Διδασκαλία τρσγουδιών και Διεύθυνση Χορωδίας: Μάριος Ιωάννου, Διευθυντής, Μαρία Λουκαΐδουκαι Ιωάννα Αποστόλου, Καθηγήτριες Μουσικής
Εναρμόνιση – Ενορχήστρωση τραγουδιών: Μαρία Λουκαΐδου, Καθηγήτρια Μουσικής
Διδασκαλία Χορών: Μαρία Αφαντίτη – Μιλτιάδου, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής