Α' BΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΥΣ 34ους ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΘΕΑΤΡΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Το Σχολείο μας απέσπασε το Α’ Βραβείο στους 34ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου στην κατηγορία «Σύγχρονο Θέατρο» Γυμνασίων Περιφέρειας Λευκωσίας. Οι Αγώνες διοργανώθηκαν από τον Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας με σκοπό την προώθηση της θεατρικής αγωγής ευρύτερα, αλλά και της προσωπικής ανάπτυξης των νέων μέσα από την ενασχόληση με τη θεατρική πράξη.
Η ομάδα των μαθητών, μαθητριών και καθηγητριών, που παρουσίασαν το έργο «Μαντάμ Σουσού» του Δημήτρη Ψαθά σε τρεις μαθητικές και δύο βραδινές παραστάσεις, αλλά και ολόκληρη η σχολική μας κοινότητα δέχτηκε με ιδιαίτερη ευχαρίστηση τα αποτελέσματα του διαγωνισμού. Επιβραβεύτηκε η ομαδικότητα και η συλλογική δημιουργία, ο ευγενής και παραγωγικός μόχθος που κατέβαλαν μαθητές, μαθήτριες και καθηγήτριες, χωρίς να επιδιώκουν κέρδος άλλο από την ψυχική καλλιέργεια και τη μαγική επαφή με το θέατρο. Την εμπειρία αυτή θα έχουν τα παιδιά μέσα τους ως περιουσία που δεν ξοδεύεται.
Την απτή αναγνώριση του επιτεύγματός τους παρέλαβαν οι συντελεστές της παράστασης στην Τελετή Βράβευσης, που πραγματοποιήθηκε στην Κεντρική Σκηνή του Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου «Εύης Γαβριηλίδης» την Πέμπτη, 6 Απριλίου 2023. Στην Τελετή παρευρέθηκαν ο Υφυπουργός Πολιτισμού κ. Μιχάλης Χατζηγιάννης, η Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου κ. Αντιγόνη Παπαφιλίππου και ο Προϊστάμενος του Τομέα Πολιτισμού και Αθλητισμού Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας κ. Σπύρος Αντωνέλλος.Κατά την Τελετή βραβεύτηκαν και τα υπόλοιπα σχολεία που κατέλαβαν βραβεία στις διάφορες περιφέρειες.