Συμμετοχή της Χορωδίας του Σχολείου μας στη Χορωδιακή Παρέλαση

Την Κυριακή, 9 Απριλίου 2023 η Χορωδία του Σχολείου μας, με τη συνοδεία κιθάρων και κρουστών οργάνων, υπό τη διεύθυνση των Καθηγητριών Μουσικής κ. Μαρίας Λουκαΐδου και κ. Ιωάννας Αποστόλου, έλαβε μέρος στη μεγάλη Χορωδιακή Παρέλαση, με θέμα «Απ’ τη Λευκωσία ως την καρδιά, τραγούδια μια αγκαλιά», που διοργάνωσαν ο Δήμος Λευκωσίας και το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας στους πεζόδρομους Λήδρας και Ονασαγόρου και την Πλατεία Ελευθερίας. Το Σχολείο μας ήταν ανάμεσα στα σύνολα από Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία, Πανεπιστήμια, Ωδεία, Δήμους, Κοινότητες και άλλους πολιτιστικούς φορείς, που ένωσαν τις φωνές τους και γέμισαν τους δρόμους στο κέντρο της Λευκωσίας με αγαπημένα τραγούδια. Στόχος της διοργάνωσης ήταν η ανάδειξη της διαχρονικής αξίας της Μουσικής και ιδιαίτερα του τραγουδιού στη ζωή του ανθρώπου, μέσα από την ευεργετική του δράση και ως μέσου συλλογικής πολιτιστικής έκφρασης. Τέτοιου είδους δράσεις έχουν σημαντική εκπαιδευτική αξία, καθώς λειτουργούν θεραπευτικά στη βελτίωση της ψυχικής υγείας των συμμετεχόντων και συμμετεχουσών.