Επισκέψεις στο Σχολείο μας των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ' τάξης των Δημοτικών Σχολείων Αγίων Ομολογητών, «Πεύκιος Γεωργιάδης» και Περνέρα, στο πλαίσιο του Προγράμματος Ομαλής Μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Ομαλής Μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο Γυμνάσιό μας των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ΄ τάξης των γειτονικών Δημοτικών Σχολείων, ως εξής: Δημοτικό Σχολείο Αγίων Ομολογητών την Τετάρτη, 3 Μαΐου 2023, Δημοτικό Σχολείο «Πεύκιος Γεωργιάδης» την Πέμπτη, 4 Μαΐου 2023 και Δημοτικό Σχολείο Περνέρα την Τρίτη 9 Μαΐου 2023. Το πρόγραμμα που ετοιμάστηκε για τους μαθητές και τις μαθήτριες, που τον Σεπτέμβριο θα είναι γυμνασιόπαιδα, περιελάμβανε καλωσόρισμα από τον Διευθυντή του Σχολείου μας κύριο Μάριο Ιωάννου και την υπεύθυνη του Προγράμματος, Β.Δ. κυρία Παναγιώτα Ηλιάδου. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του Σχολείου και παρακολούθηση μαθημάτων σε τάξεις της Α΄ Γυμνασίου. Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων απασχολήθηκαν δημιουργικά στην Αίθουσα Πολλαπλής χρήσης και συνομίλησαν στο τέλος με μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου εκφράζοντας τις εντυπώσεις τους και θέτοντας ερωτήματα.
Στο πλαίσιο του ίδιου Προγράμματος, καθηγητές και καθηγήτριες του Σχολείου μας μετέβησαν στα γειτονικά Δημοτικά Σχολεία και δίδαξαν Αρχαία Ελληνικά και Μαθηματικά στις Στ΄ τάξεις του Δημοτικού Σχολείου «Πεύκιος Γεωργιάδης» (Τετάρτη, 3.5.2023), Μαθηματικά και Αρχαία Ελληνικά στις Στ΄ τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Αγίων Ομολογητών (Πέμπτη, 4.5.2023) και Αρχαία Ελληνικά, Μαθηματικά και Γαλλικά στις Στ΄ τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Περνέρα (Παρασκευή, 12.5.2023).