Επίσκεψη στο χωριό Περιστερώνα στο πλαίσιο του Προγράμματος Εναλλακτικής Φοίτησης

Η Περιστερώνα είναι ένα χωριό της επαρχίας Λευκωσίας στους πρόποδες του Τροόδους. Εκεί προσφέρεται πρόγραμμα εναλλακτικής εκπαίδευσης μέσα από τη γνωριμία με τον ιστορικό πυρήνα τους χωριού. Στις εκπαιδευτικές επισκέψεις, που πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη, 9 και Τρίτη, 16 Μαΐου 2023, συμμετείχαν το τμήμα Β2 μετά από την κατάκτηση του Α΄ Βραβείου στον Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Συγκέντρωσης Τηγανέλαιου, το Τμήμα Α1 μετά από την κατάκτηση του Α΄ Βραβείου στον Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Καθαριότητας και Ευταξίας, η Θεατρική Ομάδα του Σχολείου, που κατέκτησε το Α΄ Βραβείο στους φετινούς Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου στην περιφέρεια Λευκωσίας, καθώς και οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου, που φιλοτέχνησαν τοίχους στο Νέο Κτήριο του Σχολείου. Η επίσκεψη αποτελούνταν από τρία μέρη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, αφού πρώτα ξεναγήθηκαν σε βυζαντινές εκκλησίες της περιοχής, συμμετείχαν σε εργαστήριο ζωγραφικής αναφορικά με τη λαϊκή αρχιτεκτονική, τον βυζαντινό ναό και το τέμενος. Στη συνέχεια, ασχολήθηκαν με εργαστήριο θεατρικής έκφρασης, στο οποίο υποδύθηκαν ρόλους ενός σεναρίου διαδραματιζόμενου στο χωριό βιώνοντας έτσι τις χαρές και τις λύπες, τις δυσκολίες και τις γιορτές των ανθρώπων στα παλιά χρόνια.