Συμμετοχή Μαθητών/Μαθητριών του Σχολείου μας στην Καλλιτεχνική Εκδήλωση των Βιωματικών Ποιητικών Εργαστηρίων «Μια χαραμάδα στο κλειστό παράθυρο να γίνει δύναμη ζωής»

Την Τρίτη, 2 Μαΐου 2023 ομάδα μαθητών και μαθητριών της Β’ τάξης εκπροσώπησαν το Σχολείο μας στην Καλλιτεχνική Εκδήλωση του φετινού κύκλου των Βιωματικών Ποιητικών Εργαστηρίων, που διοργανώνει η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υ.Π.Α.Ν. Η εκδήλωση είχε τον τίτλο: «Μια χαραμάδα στο κλειστό παράθυρο, να γίνει δύναμη ζωής». Οι μαθητές/μαθήτριές μας παρακολούθησαν την παρουσίαση των δημιουργιών, που παράχθηκαν κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, πλαισιωμένες από αφήγηση, απαγγελία, μουσική, χορό και βιντεοπροβολές. Σύμφωνα με το Υ.Π.Α.Ν., τα εργαστήρια αυτά αποτελούν «μία καινοτόμο μαθησιακή μέθοδο δημιουργικής γραφής, η οποία λειτουργεί διαθεματικά κι είναι συνυφασμένη με τη φιλοσοφία και την υλοποίηση των ευρύτερων στόχων της Εκπαίδευσης». Η Καλλιτεχνική Εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Πολυδύναμο Συνεδριακό Κέντρο Λευκάρων.