Βιωματική Διάλεξη «Η ζωή των εγκλωβισμένων Ελληνοκυπρίων στο Ριζοκάρπασο μετά την τουρκική εισβολή του 1974»

Την Παρασκευή, 5 Μαΐου 2023 η συνάδελφος Β.Δ. κυρία Σωτηρούλα Κώστα, φιλόλογος, επισκέφθηκε τα τμήματα Β2 και Γ5, μετά από πρόσκληση των φιλολόγων, για να μοιραστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες τις εμπειρίες της ως έφηβη εγκλωβισμένη στο Ριζοκάρπασο κατά τα έτη 1974-1976. Παρουσίασε χάρτη και φωτογραφίες του χωριού κι έδωσε πληροφορίες για τις δύσκολες συνθήκες της καθημερινής ζωής υπό τουρκική κατοχή. Η παιδεία είχε απαγορευτεί και οι εγκλωβισμένοι αντιμετώπιζαν στέρηση των δικαιωμάτων τους και αισθήματα ανασφάλειας. Τελικά, η ανάγκη για συνέχιση της φοίτησής της στο σχολείο οδήγησε τη νεαρή τότε Σωτηρούλα να αποχωριστεί το σπίτι, τη γειτονιά και τους γονείς της και να μεταφερθεί σε σπίτι συγγενών στις ελεύθερες περιοχές. Η διάλεξη είχε έντονο βιωματικό χαρακτήρα και τα παιδιά απορρόφησαν ιστορικές γνώσεις και απέκτησαν ενσυναίσθηση για το δράμα του λαού μας, εφόσον οι ίδιοι δεν έχουν ζωντανές παραστάσεις από τα γεγονότα της τουρκικής εισβολής και κατοχής του νησιού μας.