Συμμετοχή του Σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Engaged in Equality»

Το Σχολείο μας συμμετείχε φέτος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Engaged in Equality», το οποίο υλοποιείται από το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (Κύπρος) σε συνεργασία με εταίρους από την Ισπανία, Σλοβενία, Ιταλία κι Αυστρία. Στόχος του έργου είναι η ισότιμη συμμετοχή των εφήβων στον αγώνα για την ισότητα των φύλων και την κοινωνική δικαιοσύνη, ούτως ώστε να συμβάλουν στην πρόληψη και αντιμετώπιση της έμφυλης βίας στις εφηβικές σχέσεις.
Στο πλαίσιο του προγράμματος, εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας παρακολούθησαν δύο σεμινάρια-εργαστήρια ανάπτυξης ικανοτήτων για την πρόληψη της έμφυλης βίας. Επιπλέον, μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β5 παρακολούθησαν δραστηριότητες ευαισθητοποίησης και ενδυνάμωσης για έφηβους συνολικής διάρκειας έξι διδακτικών περιόδων.
Συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Λαμπή Β.Δ. Οικιακής οικονομίας, Πατρίτσια Φαίδωνος, Καθηγήτρια Σ.Ε.Α., Ρεβέκκα Γαλανού, Καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας και Κωνσταντίνα Χατζηδημητρίου, Φιλόλογος.