Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών , Κυριακή 26/09/2021

Η Ημέρα αυτή ορίστηκε από την Ευρωπαϊκή Ενωση ως σημείο αναφοράς όλων των ενεργειών, που προωθούν την εκμάθηση ξένων γλωσσών. Οι καθηγήτριες ξένων γλωσσών του Σχολείου μας ετοίμασαν φυλλάδιο, το οποίο διαβάστηκε στις τάξεις την Παρασκευή, 24 Σεπτεμβρίου 2021, την 1η περίοδο.  Στο φυλλάδιο  παρουσιάζονται   οι   γλώσσες   ως   στοιχείο   της   ευρωπαϊκής   πολιτιστικής   κληρονομιάς.   Η εκμάθηση γλωσσών δεν ανοίγει μόνο εκπαιδευτικούς ορίζοντες, αλλά γίνεται και μέσο καταπολέμησης της ξενοφοβίας και του ρατσισμού. Η γλώσσα είναι κομμάτι της ύπαρξής μας, είναι η ίδια η ψυχή μας, είναι ο τρόπος που ατενίζουμε τον κόσμο. Τι πιο ωραίο και άξιο από το να ρίξουμε μια ματιά στην ψυχή άλλων λαών και πολιτισμών!  Παράλληλα, οι καθηγήτριες ξένων γλωσσών ετοίμασαν κι ενημερωτικές πινακίδες, οι οποίες εκτέθηκαν στην αυλή του Σχολείου.