1η Οκτωβρίου, Επέτειος Ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας

Την 1η Οκτωβρίου εορτάζουμε την επέτειο της ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας, που θεωρείται η πιο σημαντική και καθοριστική εξέλιξη στη σύγχρονη κυπριακή Ιστορία.
Η Κυπριακή Δημοκρατία έγινε ανεξάρτητο κράτος, με βάση τις συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου, στις 16 Αυγούστου του 1960, ως αποτέλεσμα του απελευθερωτικού αγώνα της ΕΟΚΑ του 1955-59 εναντίον των Άγγλων και της καθολικής απαίτησης του λαού για ελευθερία. 61 χρόνια μετά, με την κατεχόμενη από τα τουρκικά στρατεύματα πατρίδα στην καρδιά και τον νου μας, καλούμαστε να αγωνιστούμε για μια ελεύθερη και επανενωμένη Κύπρο, απαλλαγμένη από κατοχικά στρατεύματα και συρματοπλέγματα διαχωρισμού.
Δυστυχώς, η πανδημία του κορωνοϊού δεν μας επέτρεψε ούτε και φέτος να γιορτάσουμε την επέτειο αυτή με τη λαμπρότητα που της αξίζει. Ως εκ τούτου, την Τετάρτη, 29 Σεπτεμβρίου 2021, την 2η περίοδο, οι μαθητές/μαθήτριες παρακολούθησαν ενδοτμηματικά ένα αφιέρωμα στην Επέτειο της Ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στους σημαντικότερους σταθμούς στην ιστορία της Κύπρου. Η παρουσίαση περιείχε οπτικοακουστικό υλικό με κείμενα και απαγγελίες από μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου μας, φιλμάκια, καθώς και τραγούδι, που ετοίμασαν και ηχογράφησαν μαθητές και μαθήτριές μας. Η εκδήλωση έκλεισε με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

Eτοιμασία εκδήλωσης, συγγραφή κειμένων και διδασκαλία κειμένων - ποιημάτων: κ. Κωνσταντία Κκίμη, Φιλόλογος

Εναρμόνιση τραγουδιού και διδασκαλία Χορωδίας - Ορχηστικού Συνόλου: κ. Μαρία Λουκαΐδου, καθηγήτρια Μουσικής

Τεχνική Επιμέλεια: κ. Πόλα Μάκκουλα, καθηγήτρια Πληροφορικής και ομάδα μαθητών

Γενική Επιμέλεια: κ. Μαρία Γ. Χατζηγεωργίου, Β.Δ. Φιλολογικών