Ημέρα Εργασίας Γ Γυμνασίου, 21-22 Δεκεμβρίου 2021

Στο πλαίσιο του προσφερόμενου Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο Σχολείο, λειτούργησε και φέτος ο θεσμός «Ημέρα Εργασίας» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ τάξης. Στόχος του θεσμού αυτού είναι οι μαθητές/μαθήτριες να έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω διαλέξεων διάφορους επαγγελματικούς κλάδους.

Τα τμήματα της Γ τάξης χωρίστηκαν σε δύο ομάδες: Τα τμήματα Γ1, Γ2 και Γ3 παρακολούθησαν τις παρουσιάσεις την Τρίτη, 21 Δεκεμβρίου 2021 ενώ τα τμήματα Γ4, Γ5 και Γ6 την Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2021.

Το πρόγραμμα, που παρουσιάστηκε ήταν το εξής:
  • «Το επάγγελμα του Ψυχολόγου», Δημήτρης Παρπέρης, Εγγεγραμμένος Συμβουλευτικός Ψυχολόγος
  •  «Προγράμματα Σπουδών ΤΕΣΕΚ» Μάριος Χατζηκυπρής, Β.Δ. στην Α΄ ΤΕΣΕΚ Λευκωσίας
  • «Παρουσίαση από ΕΤΕΚ» Λυδία Μηνά, Πολιτικός Μηχανικός
  •  «Επαγγέλματα Πληροφορικής και Επιστήμης Δεδομένων» Δρ Δημήτρης Τριχινάς, Λέκτορας Πανεπιστημίου Λευκωσίας