Ημέρα Εκπαιδευτικού, 17 Δεκεμβρίου 2021

Η 17η Δεκεμβρίου 2021, σύμφωνα με οδηγίες της Αρμόδιας Αρχής, ήταν αφιερωμένη στην επιμόρφωση/στήριξη/επαγγελματική μάθηση των εκπαιδευτικών σε όλα τα σχολεία Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Το εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου μας είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ενδιαφέρουσες διαλέξεις για θέματα, που άπτονται άμεσα της σχολικής ζωής και έχουν ως επίκεντρο τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των εκπαιδευτικών, καθώς και τις προτεραιότητες της σχολικής μονάδας, στη βάση εφαρμογής του Σχεδίου Επαγγελματικής Μάθησης, που κατέστρωσε το Σχολείο στην αρχή της σχολικής χρονιάς.

Τα θέματα και οι εισηγητές ήταν:
  • «Αξιοποίηση Ψηφιακών Εργαλείων για σκοπούς διδασκαλίας και μάθησης» Δρ Νικόλας Κανάρης, Λειτουργός Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο
  • «Πρώτες Βοήθειες» Χριστόφορος Χριστοφόρου, Εκπαιδευτής Πρώτων Βοηθειών
  • «Πρόληψη και Αντιμετώπιση της Αρνητικής Συμπεριφοράς» Δρ Ελεονώρα Παπαλεοντίου, Παιδαγωγός, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ψυχολογίας, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
  • «Διαχείριση άγχους» Πατρίτσια Φαίδωνος, Καθηγήτρια ΣΕΑ, Γυμνάσιο Ακροπόλεως
Η επόμενη δράση στο πλαίσιο του θεσμού «Μέρα Εκπαιδευτικού» θα πραγματοποιηθεί στις 17 Φεβρουαρίου 2022.