Διάλεξη - Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών, 2 Φεβρουαρίου 2022

Μετά από πρόσκληση της Ομάδας Φιλολόγων του Σχολείου μας, ο Δρ Αντώνης Κ. Πετρίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, έδωσε την Τετάρτη, 2 Φεβρουαρίου 2022 διάλεξη με θέμα "Η Ελένη του Ευριπίδη και το ειδολογικό ψευδοπρόβλημα". Τη διάλεξη παρακολούθησαν οι Φιλόλογοι και η Επιθεωρήτρια του Σχολείου κ. Μάρω Μελανίδου. Ο κ. Πετρίδης με την εμπεριστατωμένη ανάλυση του θέματος κέντρισε το ενδιαφέρον για ζητήματα γύρω από το έργο του Ευριπίδη που διδάσκεται στην Γ΄ τάξη Γυμνασίου. Οι εκπαιδευτικοί ανέφεραν ότι από τη θεώρηση της Ελένης του κ. Πετρίδη και τις αναφορές στους αρχαίους τραγικούς, αλλά και στον Αριστοφάνη, αποκόμισαν  επιστημονικές γνώσεις, οι οποίες δύνανται να εμποτίσουν το εκπαιδευτικό τους έργο.

Οι επισκέψεις πανεπιστημιακών, στο πλαίσιο της διά βίου μάθησης και του γενικού στόχου του Σχολείου για βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων, προσφέρουν στους εκπαιδευτικούς εναύσματα για να στηρίξουν τη διδασκαλία τους σε ακαδημαϊκό υπόβαθρο, πράγμα εξίσου σημαντικό με την επιμόρφωση στις ορθές διδακτικές πρακτικές.