Δράσεις για την Αντιμετώπιση του Σχολικού Εκφοβισμού - Θεατρικό Δρώμενο, 24 Ιανουαρίου 2022

Tη Δευτέρα, 24 Ιανουαρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης παρακολούθησαν στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Σχολείου μια διαφορετική θεατρική παράσταση. Με τίτλο «Η ιστορία του Βίκτωρα και της Μαρίας», η παράσταση κατηύθυνε με βιωματικό και παιγνιώδη τρόπο τους μαθητές και τις μαθήτριες προς την κατανόηση και την αντιμετώπιση του θλιβερού, αλλά υπαρκτού φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού, προτείνοντας παράλληλα και τρόπους αντιμετώπισής του.
Η παράσταση αποτέλεσε, παράλληλα, και ένα «μάθημα» εξοικείωσης των μαθητών και μαθητριών με τη θεατρική διαδικασία και τη δραματοποίηση.
Το θεατρικό δρώμενο παρουσιάστηκε από τη θεατρική Ομάδα Ιntra Portas και πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Επιτροπής Αγωγής Υγείας και Πρόληψης της Ενδοσχολικής Βίας του Σχολείου.

Χορηγός: Σύνδεσμος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ακροπόλεως