Ημέρα Εκπαιδευτικού, 17 Φεβρουαρίου 2022

Η 17η Φεβρουαρίου 2022, σύμφωνα με οδηγίες της Αρμόδιας Αρχής, ήταν αφιερωμένη στην επιμόρφωση/στήριξη/επαγγελματική μάθηση των εκπαιδευτικών σε όλα τα σχολεία Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Το εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου μας είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ενδιαφέρουσες διαλέξεις για θέματα, που άπτονται άμεσα της σχολικής ζωής και έχουν ως επίκεντρο τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των εκπαιδευτικών, καθώς και τις προτεραιότητες της σχολικής μονάδας, στη βάση εφαρμογής του Σχεδίου Επαγγελματικής Μάθησης, που κατέστρωσε το Σχολείο στην αρχή της σχολικής χρονιάς.

Τα θέματα και οι εισηγητές/εισηγήτριες ήταν:
  • «Αποτελεσματική επικοινωνία, τεχνικές επίλυσης συγκρούσεων και ανάπτυξη ψυχικής ανθεκτικότητας». Το σεμινάριο διεξήχθη από την κ. Χριστιάνα Δίπλη, εκπαιδευτική σχολική ψυχολόγο και συνεργάτιδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, η οποία ανέλυσε τρόπους αντιμετώπισης προβληματικών συμπεριφορών.
  • «Πρωτόκολλα Σχολείου». Το δεύτερο σεμινάριο αφορούσε ενημέρωση των εκπαιδευτικών για τα Πρωτόκολλα, που αφορούν σε περιστατικά βίας, σεξουαλικής κακοποίησης, διατροφικών διαταραχών κ.ά. Το θέμα παρουσιάστηκε από την κ. Πατρίτσια Φαίδωνος, Σ.Ε.Α. του Σχολείου.
  • «Πρώτες Βοήθειες - Χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή». Ομιλητής ήταν ο κ. Χριστόφορος Χριστοφόρου, εκπαιδευτής Πρώτων Βοηθειών. Μέσα από το σεμινάριο οι εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν σχετικά με τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν σε περίπτωση που χρειαστεί να ανταποκριθούν σε επείγον περιστατικό εντός του σχολικού χώρου παρέχοντας πρώτες βοήθειες με τη χρήση απινιδωτή.