Διάλεξη με θέμα: Εκφοβισμός και Θυματοποίηση στο Κυπριακό Σχολείο, Τέταρτη 30 Μάρτιου 2022, ώρα 7:00μμ

Την Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε σε απογευματινό χρόνο διάλεξη προς τους γονείς με θέμα «Εκφοβισμός και Θυματοποίηση στο Κυπριακό Σχολείο», την οποία συνδιοργάνωσαν η Διεύθυνση και ο Σύνδεσμος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου. Κύριος ομιλητής ήταν ο Δρ Παναγιώτης Σταυρινίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου και Διευθυντής του Εργαστηρίου Αναπτυξιακής Ψυχολογίας στο ίδιο Πανεπιστήμιο. Στο τέλος της παρουσίασης, γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικοί, που παρακολούθησαν τη διάλεξη, έθεσαν ερωτήματα για τον τρόπο χειρισμού περιστατικών σχολικού εκφοβισμού και εξέφρασαν την πεποίθηση ότι γονείς, εκπαιδευτικοί, σύμβουλοι και ψυχολόγοι πρέπει να είναι ενημερωμένοι για το θέμα αυτό, ώστε να είναι σε θέση να εντοπίζουν άμεσα περιστατικά σχολικού εκφοβισμού. Τονίστηκε η σπουδαιότητα του ρόλου όσων βρίσκονται κοντά σε παιδιά - με οποιαδήποτε ιδιότητα - και η αναγκαιότητα της συνεργασίας τους για αντιμετώπιση του σοβαρού αυτού προβλήματος.