100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Οι αρχαίοι Έλληνες (Αιολείς και Ίωνες) αποίκησαν τα παράλια της Μικράς Ασίας από τον 11ο μέχρι τον 8ο αιώνα π.Χ.. Στα νεότερα χρόνια, ο ελληνικός πληθυσμός της Σμύρνης, παρά τις σταδιακές πιέσεις των Τούρκων εθνικιστών, κατόρθωσε να διατηρηθεί ως πλειοψηφία. Έτσι η Σμύρνη έγινε ένα από τα σπουδαιότερα κέντρα του ελληνισμού και γνώρισε σπουδαία πνευματική κίνηση. Μετά το τέλος του Α΄ Παγκοσμίου πολέμου, η Ελλάδα ως νικήτρια χώρα απέστειλε στρατό στη Μικρά Ασία. Το όνειρο της απελευθέρωσης των αλύτρωτων αδελφών φάνηκε προς στιγμή να πραγματοποιείται. Όμως, στα τέλη του 1922 τα τουρκικά στρατεύματα νίκησαν τον ελληνικό στρατό. Η ήττα είχε ως συνέπεια την καταστροφή του μικρασιατικού ελληνισμού και των ξεριζωμό του από τις εστίες του, την αποκαλούμενη Μικρασιατική Καταστροφή.
Με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων από τη μεγάλη τραγωδία του ελληνισμού προσκλήθηκε στο Σχολείο μας η κυρία Αντωνία Προδρόμου, ταμίας του Συνδέσμου Μικρασιατών Κύπρου, η οποία μίλησε στους μαθητές και στις μαθήτριες για τις εμπειρίες της οικογένειάς της από τη Μικρά Ασία πριν την καταστροφή και για τα πικρά βιώματα του ξεριζωμού και της προσφυγιάς. Επίσης, η φιλόλογος κυρία Κωνσταντία Κκίμη ετοίμασε πινακίδα με εικόνες και πληροφορίες σχετικά με τη Σμύρνη.