Bιωματικά Εργαστήρια Πρόληψης Εκφοβιστικών Συμπεριφορών
bull

Την Τετάρτη, 6 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκαν στο Σχολείο μας Βιωματικά Εργαστήρια με θέμα
τον Σχολικό Εκφοβισμό. Εκπαιδευτές ήταν μεταπτυχιακοί/κές φοιτητές/φοιτήτριες του Τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Για τη διοργάνωση των Εργαστηρίων συνεργάστηκαν η Επιτροπή Αγωγής Υγείας και Πρόληψης/Αντιμετώπισης της Ενδοσχολικής Βίας του Σχολείου, ο Σύνδεσμος Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και το Εργαστήρι Αναπτυξιακής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Διευθυντής του Εργαστηρίου αυτού είναι ο Δρ Παναγιώτης Σταυρινίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Συντονίστρια του Εργαστηρίου είναι η κ. Ιφιγένεια Στυλιανού, Σχολική Ψυχολόγος και Διδακτορική Φοιτήτρια Κλινικής Ψυχολογίας.

Τα Βιωματικά Εργαστήρια είχαν ως στόχο την πρόληψη αντικοινωνικών και εκφοβιστικών συμπεριφορών. Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν:
• Δεξιότητες ενσυναίσθησης και θετικής αλληλεπίδρασης με τους/τις συμμαθητές/συμμαθήτριές τους
• Δεξιότητες συνεργασίας, αποτελεσματικής επικοινωνίας και ακρόασης
• Δεξιότητες αναγνώρισης άδικων συμπεριφορών και ανάπτυξης μεθόδων αντιμετώπισής τους
• Δεξιότητες υποστήριξης και βοήθειας των συμμαθητών/τριών τους, σε περίπτωση ανάγκης
• Εναλλακτικές πρακτικές διαχείρισης της σύγκρουσης.

Τα Εργαστήρια διήρκησαν 80 λεπτά και σ’ αυτά συμμετείχαν τα τμήματα A2, A3, Α4, Α5, Α6, Α7, B1, B2, B3, B4, B5, B6.