ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Το Μουσικό Γυμνάσιο Λευκωσίας ιδρύθηκε τη σχολική χρονιά 2016-2017 μετά από απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου και φιλοξενήθηκε στο Γυμνάσιο Ακροπόλεως μέχρι σήμερα. Από την επόμενη σχολική χρονιά 2022-2023, μετά από απόφαση του ΥΠΠΑΝ, το Μουσικό Γυμνάσιο θα μετοικήσει στο Παγκύπριον Γυμνάσιον, ως μέρος του εξατάξιου Μουσικού Σχολείου "Γιάγκος Μιχαηλίδης". Με αφορμή το γεγονός αυτό, η Διεύθυνση του Γυμνασίου Ακροπόλεως και του Μουσικού Γυμνασίου Λευκωσίας οργάνωσαν αποχαιρετιστήρια συναυλία την Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 στο Θέατρο Παλλάς. Οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων του Μουσικού Γυμνασίου παρουσίασαν ένα ποικίλο πρόγραμμα μουσικής, που περιλάμβανε βυζαντινούς ύμνους, έργα κλασικής μουσικής, παραδοσιακά τραγούδια, έντεχνα ελληνικά τραγούδια, καθώς και δικές τους συνθέσεις, που διακρίθηκαν σε παγκύπριους και ενδοσχολικούς διαγωνισμούς, κερδίζοντας το θερμό χειροκρότημα των παρευρισκομένων. Τη συναυλία χαιρέτισαν ο Διευθυντής του Γυμνασίου Ακροπόλεως κ. Μάριος Ιωάννου, η Διευθύνουσα του Μουσικού Γυμνασίου κ. Λιάνα Γιωργούδη, καθώς και η μαθήτρια του τμήματος Γ1 Αρετή Μυράλη. Ο κ. Ιωάννου ανέφερε: "Η διαδρομή του Μουσικού Γυμνασίου κατά τα έξι αυτά χρόνια υπήρξε λαμπρή και δικαίωσε στην κοινωνία την ίδρυσή του. Κόσμησε τις εκδηλώσεις και τους εορτασμούς του Γυμνασίου Ακροπόλεως, έδωσε συναυλίες και συμμετέσχε σε καλλιτεχνικά και κοινωνικά δρώμενα. Τα αισθήματα, που μας κατέχουν κατά την αποχαιρετιστήρια αυτή συναυλία είναι συναισθήματα περηφάνιας και ευγνωμοσύνης για όσα πρόσφερε το Μουσικό Γυμνάσιο κατά τη φιλοξενία του στο Γυμνάσιο Ακροπόλεως."