ENGAGED IN EQUALITY

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαικό Πρόγραμμα "Engaged in Equality", το οποίο υλοποιείται από το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (Κύπρου) σε συνεργασία με εταίρους από την Ισπανία, Σλοβενία, Ιταλία και Αυστρία.
Στόχος του έργου είναι η ισότιμη συμμετοχή των εφήβων στον αγώνα για την ισότητα των φύλων και την κοινωνική δικαιοσύνη, ούτως ώστε να συμβάλουν στην πρόληψη και αντιμετώπιση της έμφυλης βίας στις εφηβικές σχέσεις. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο φάσεις: Σε πρώτη φάση εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας παρακολούθησαν δύο σεμινάρια-εργαστήρια ανάπτυξης ικανοτήτων για την πρόληψη της έμφυλης βίας.
Επιπλέον, μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ5 παρακολούθησαν δραστηριότητες ευαισθητοποίησης και ενδυνάμωσης για έφηβους συνολικής διάρκειας έξι διδακτικών περιόδων. Σε δεύτερη φάση μαθητές του εν λόγω τμήματος δίδαξαν και πραγματοποίησαν δράσεις σχετικές με την Έμφυλη Βία στο τμήμα Α1. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες μας θα δημιουργήσουν ένα σχετικό βίντεο και οι δράσεις θα ολοκληρωθούν με ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στην Φλωρεντία.