LET'S DO IT CYPRUS

Την Τρίτη, 24/10/23, την 5η και την 6η περίοδο μαθητές/ μαθήτριες, μέλη της οικολογικής ομάδας του σχολείου μας συμμετείχαν στην εθελοντική εκστρατεία καθαριότητας της ομάδας " Let's Do it Cyprus".

Το Let's do it Cyprus αποτελεί μέρος της καμπάνιας Let's Do it World, μιας παγκόσμιας εκστρατείας καθαρισμού, που στόχο έχει να απαλλάξει τις φυσικές περιοχές του κόσμου από σκουπίδια. Ταυτόχρονα αποτελεί, ίσως, το μεγαλύτερο εθελοντικό πρόγραμμα που έχει οργανωθεί ανά το παγκόσμιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα τελευταία χρόνια, η Κύπρος είναι από τις μεγαλύτερες χώρες στην παραγωγή σκουπιδιών στην Ευρώπη!!!!

Τα παιδιά μας καθάρισαν το δημοτικό πάρκο δίπλα από το Προεδρικό Μέγαρο, συμβάλλοντας έτσι στη μεγαλύτερη εθελοντική δράση που πραγματοποιείται στο νησί μας και δίκαια συγκαταλέγονται ανάμεσα στους 210 χιλιάδες!!!! εθελοντές που υπάρχουν σήμερα στην Κύπρο.