40η Επέτειος Ανακήρυξης του Ψευδοκράτους

Με αφορμή την 40η Επέτειο Ανακήρυξης του Ψευδοκράτους, την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023, το Γυμνάσιο Ακροπόλεως φιλοξένησε τον Πρόεδρο του Παγκύπριου Συνδέσμου Αιχμαλώτων 1974 κ. Βάσο Χρήστου, τον Γραμματέα κ. Κύπρο Ιωάννου και τον Βοηθό Γραμματέα του Συνδέσμου Νίκο Δημητρίου.

Οι μαθητές της Β' και Γ' τάξης την 4η διδακτική περίοδο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν απόσπασμα από το ντοκιμαντέρ "Αιχμάλωτοι μιας προδοσίας" και στη συνέχεια να απευθύνουν ερωτήσεις στους καλεσμένους που υπήρξαν αιχμάλωτοι στα Άδανα της Τουρκίας. Στη συνέχεια, την 5η περίοδο οι μαθητές/τριες της Α τάξης παρακολουθησαν διάλεξη της κ. Σωτηρούλας Κώστα, η οποία υπήρξε εγκλωβισμένη στο Ριζοκαρπασο κατά τα έτη 1974-1976.

Η διάλεξη είχε έντονο βιωματικό χαρακτήρα και τα παιδιά απέκτησαν ενσυναίσθηση για το δράμα του λαού μας, εφόσον οι ίδιοι δεν έχουν ζωντανές παραστάσεις από τα γεγονότα της τουρκικής εισβολής και κατοχής του νησιού μας.