Την Τετάρτη, 20/12/23, οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Α2 και Γ1 συμμετείχαν σε Περιβαλλοντικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στην Αθαλάσσα με τίτλο "Ψωνίζω Περιβαλλοντικά: Πως οι καταναλωτικές μου επιλογές επηρεάζουν την Αειφόρο Ανάπτυξη".
Οι μαθητές/τριες, μέσω διαδραστικών παρουσιάσεων και δραστηριοτήτων, από εξειδικευμένους εκπαιδευτές του Κέντρου, αντιλήφθηκαν τον σημαίνοντα ρόλο που διαδραματίζει η καταναλωτική μας συμπεριφορά και δράση στην προστασία του περιβάλλοντος αλλά και στην ανθρώπινη υγεία.
Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες μετέβησαν στον ιδιαίτερο πνεύμονα πρασίνου της πρωτεύουσας μας, το Πάρκο της Αθαλάσσας, όπου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τις φυσικές ομορφιές και το μαγευτικό τοπίο που το απαρτίζουν.