Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην κοινότητα της Δένιας

Την Τετάρτη 17/04/24, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/ τριών που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Φωτογραφίας, στην κοινότητα Δένειας, στο πλαίσιο του προγράμματος "Εναλλακτική Εκπαίδευση" του Έργου ΔΡΑ.Σ.Ε.+. Τα παιδιά, συνοδευόμενα από τους εκπαιδευτικούς Ελίνο Κυπριανού και Ειρήνη Ευριπίδου καθώς και τον Σχολικό Συνεργάτη, Χρίστο Φωτεινάκη, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ποικίλες ενδιαφέρουσες δραστηριότητες που προσφέρει η κοινότητα.
Αρχικά, ξεναγήθηκαν στην περιοχή όπου βρίσκονται οι φωλιές των προστατευόμενων ανθρωποπουλιών και ακολούθως κατασκεύασαν τις πλίνθινες φωλιές τους. Στη συνέχεια, συμμετείχαν σε θεατρικό και κινητικό παιχνίδι βασισμένο στα ανθρωποπούλια, στο "Διώνειον" Αμφιθέατρο Δένειας.
Επισκέφθηκαν ακολούθως,την αρχαία Νεκρόπολη και έπαιξαν συνεργατικά παιχνίδια, όπως παζλ και παιχνίδι χάρτη κοντινών κατεχόμενων χωριών μέσα από παρατήρηση με κυάλια. Τέλος, απόλαυσαν ένα παιχνίδι Virtual Reality βασισμένο στις δραστηριότητες της ημέρας. Ήταν μια ξεχωριστή επίσκεψη, γεμάτη δημιουργικές δραστηριότητες, από την οποία τα παιδιά μας αποκόμισαν γνώσεις και μοναδικές εμπειρίες.