Την Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024 οι μαθητές του Τμήματος Μεταναστευτικής Βιογραφίας Τιόκεγκ Καζέ Στάνισλας και Beglarian Davit εκπροσώπησαν το σχολείο μας μαζί με τις καθηγήτριες Μαθηματικών κ. Δήμητρα Δημητρίου και κ. Έλενα Χρίστου, στο Παγκύπριο Διαπολιτισμικό Φεστιβάλ με τίτλο: «Διαπολιτισμικό Αγκάλιασμα: Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί».
Οι μαθητές του τμήματος, στο πλαίσιο του μαθήματος των Μαθηματικών, έφτιαξαν το επιτραπέζιο παιχνίδι «Ο Τροχός της Τύχης» με τη μέθοδο Project με ερωτήσεις που αφορούσαν τα Μαθηματικά και το παρουσίασαν στο Φεστιβάλ.
Στόχος του ΥΠΑΝ είναι η προώθηση της παροχής ίσων ευκαιριών πρόσβασης και επιτυχίας στην εκπαίδευση, συμπεριλαμβανομένης και της ομαλής ένταξης των παιδιών με μεταναστευτικό υπόβαθρο στο εκπαιδευτικό συγκείμενο και κατ’ επέκταση στην κυπριακή κοινωνία.
Θερμά συγχαρητήρισ στην Υπεύθυνη της Δράσης Δήμητρα Δημητρίου, Καθηγήτρια Μαθηματικών και στους μαθητές μας που εξασφάλισαν έπαινο για την εργασία που παρουσίασαν!!