Άσκηση σε περίπτωση πυρκαγιάς

Την Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, την 4η διδακτική περίοδο πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η προγραμματισμένη άσκηση εφαρμογής του Σχεδίου Δράσης (Σχέδιο Πολιτικής Άμυνας για τη σχολική χρονιά 2023-2024) σε περίπτωση πυρκαγιάς.
Το σενάριο της άσκησης αφορούσε πυρκαγιά σε εγκαταστάσεις του σχολείου, εκκένωση κτηρίων, κατάσβεση των εστιών φωτιάς, εντοπισμό, μεταφορά, παροχή πρώτων βοηθειών σε τραυματίες και λήψη παρουσιών στον χώρο συγκέντρωσης.
Κατά τη διάρκεια της άσκησης εφαρμόστηκε με επιτυχία το εκπονηθέν σχέδιο δράσης. Οι μαθητές, καθηγητές, γραμματειακό και βοηθητικό προσωπικό συνεργάστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της άσκησης και όλα κύλησαν ομαλά την ώρα του συναγερμού, κατά την πορεία όδευσης διαφυγής των τμημάτων, όπως επίσης και στον τόπο συγκέντρωσης και στη σύσταση και δράση της ομάδας τους.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και όλες για την επιτυχή έκβαση της άσκησης και ιδιαίτερα στον Χριστάκη Σταύρου Β.Δ. που είναι Υπεύθυνος της Επιτροπής για την Πολιτική Άμυνα.