Οικολογική Ομάδα -  Επίδειξη μόδας

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
«Τα σκουπίδια του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου» λέει η παροιμία που φαίνεται ενέπνευσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Οικολογικής μας Ομάδας να διοργανώσουν μια επίδειξη μόδας με δημιουργίες από ανακυκλώσιμα υλικά.
Μαζί τους και άλλοι μαθητές, δημιούργησαν φορέματα, φούστες και αξεσουάρ από διάφορα υλικά, όπως, πλαστικά ποτήρια, εφημερίδες, παλιά υφάσματα, χάρτες, κορδέλες, CD, χαρτί και πλαστικές σακούλες.
Με την βοήθεια και καθοδήγηση των καθηγητριών τους κας Χριστίνας Χριστοδούλου και κας Νικολέττας Ερωτοκρίτου Ζαντή, παρουσίασαν τις μοναδικές τους δημιουργίες σε μια επίδειξη μόδας στο σχολείο μας στις 26/04/2014, θέλοντας να στείλουν με αυτό τον τρόπο το μήνυμα της προστασίας του περιβάλλοντος και τη σημασία της επαναχρησιμοποίησης υλικών.
Παρουσιάστρια: Ναταλία –Θεοδώρα Κωνσταντίνου (Γ4)
Μοντέλα: Εύα Μούγη (Α2)
Ελένη Παντελίδη (Α4)
Ελένη Χαλαμανδάρη (Α4)
Γεωργία Σωφρονίου (Α4)
Λόλα Πασκούλοβ (Β1)
Αναστασία Μακαριάδου (Β5)
Ναταλία Παπαδοπούλου (Γ6)
Νάνδια Κοσμίδου (Γ6)
Ελισάβετ Πετρίδου (Γ6)
Σχεδιάστριες: Ελένη Παντελίδη (Α4), Ελένη Χαλαμανδάρη (Α4), Γεωργία Σωφρονίου (Α4), Εμμέλεια Ελισσαίου (Γ4), Αναστασία Μακαριάδου (Β5), Λένα Λεπτού (Β5), Μαρία Ιωάννου (Β5), Στέφανη Αργυρού (Β5), Κυριακή Γεωργίου (Β3), Ισαβέλλα Δημητρίου (Β3), Μερόπη Αδάμου (Β3), Βερόνικα Αγαπίου (Β3), Ορέστεια Τσούμα (Β3), Βασιλική Κέλλα (Φιλόλογος), Χριστίνα Χριστοδούλου (Βιολόγος), Νικολέττα Ερωτοκρίτου Ζαντή (Καθηγήτρια Τέχνης).
Όταν ένα σχολείο έχει τόσο ευάνταστες μαθήτριες και καθηγήτριες τι άλλο μπορεί να νιώθει εκτός από περηφάνεια!!
Χίλια μπράβο σε όλους!!